Informacje na temat NGiS

Jeżeli jeden z poniższych objawów:

1. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,

2. ból gardła,

3. przewlekła chrypka,

4. ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem,

5. guz na szyi,

6. jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa, 

utrzymuje się u Ciebie przez 3 tygodnie to lekarz rodzinny powinien Cię skierować do laryngologa. 

Nowotwory Głowy i Szyi informacje ogólne:

1. Nowotwory głowy i szyi stanowia 5 % wszystkich zachorowan na raka. Najczesciej rozpoznaje sie je i leczy, gdy sa juz w stadium zaawansowanym. Wczesne rozpoznanie i skierowanie do specjalisty zwiekszaja szanse chorych na wyleczenie.

2. Ponad 90 % nowotworów głowy i szyi wywodzi sie z komórek nabłonka płaskiego, które wysciełaja górny odcinek drogi oddechowo-pokarmowej (np. wnetrze jamy ustnej, nosa i gardła).

3. W 2008 roku na całym swiecie rozpoznano ponad 600 000 nowych przypadków i ponad 350 000 zgonów spowodowanych ta choroba.

4. Nowotwory mózgu i gałki ocznej nie są kwalifikowane jako nowotwory głowy i szyi.

5. Najczestsze lokalizacje nowotworów głowy i szyi:
• Jama ustna (42%)
• Gardło (35%)
• Krtan (24%)

6. W ostatniej dekadzie nastapił na swiecie znaczacy wzrost liczby zachorowan na nowotwory głowy i szyi, szczególnie wsród kobiet.

Czynniki ryzyka: 

1. PALENIE TYTONIU - Palacze narażeni są na wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi niż niepalący.

2. ALKOHOL - Mężczyźni spożywają 60g, a kobiety 40g wysokoprocentowego alkoholu dziennie , narażeni są na znacznie wyższe ryzyko rozwoju raka głowy i szyi.

3. HPV - Zachorowalność na raka gardła jest większa u nosicieli niektórych typów wirusa HPV.

Pomimo, że ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi jest trzykrotnie większe u mężczyzn, w ostatnich latach wzrasta również u kobiet. Nowotwory te najczęściej występują u ludzi po 40 r. ż., jednak obserwuje się wzrost zachorowań w młodszych grupach wiekowych.

Wirus brodawczaka ludzkiego:

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo rozpowszechniony; zidentyfikowano ponad 100 jego typów Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje skórę i błony śluzowe (wilgotne błony wyścielające takie części ciała, jak wnętrze jamy ustnej, gardła czy odbytu).

NOWOTWORY GŁOWY I SZYI ZWIĄZANE Z WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO
1. Najnowsze badania, że ponad 5% wszystkich nowotworów związanych jest z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego,
2. Wykazano związek między zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a większością nowotworów jamy ustnej i gardła,
3. Szacuje się, że na całym świecie około 45 000 nowych przypadków nowotworów głowy i szyi jest związanych z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego.

ŚWIATOWA TENDENCJA: MROCZNY OBRAZ
1. W wielu międzynarodowych badaniach wykazano, że w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił znaczny wzrost liczby przypadków nowotworów jamy ustnej i gardła powiązanych z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego,
2. Badania te dowodzą także, że częstość występowania nowotworów jamy ustnej i gardła związanych z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego różni się znacznie w zależności od regionu,
3. Uzyskane dane wskazują, że zmienność ta wynika z regionalnego i kulturowego zróżnicowania praktyk seksualnych na świecie.

Szacuje się, że w takich rejonach, jak USA czy Europa Północna z wirusem brodawczaka ludzkiego związanych jest ponad 70% przypadków nowotworów jamy ustnej i gardła.

Z kolei uważa się, że w takich rejonach, jak Europa Południowa z wirusem brodawczaka ludzkiego jest związanych tylko 17% przypadków nowotworów jamy ustnej i gardła.

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów na świecie.

1. Niektóre nowotwory gardła,

2. Niektóre nowotwory podstawy języka,

3. Niektóre nowotwory migdałków,

Nowotwory tego typu są określane jako „nowotwory jamy ustnej i gardła” i wchodzą w skład większej grupy, określanej jako „nowotwory głowy i szyi”.

CZY MOŻNA ZAPOBIEC ZAKAŻENIU WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO?
1. Aktualnie Dostępne są trzy szczepionki, których działanie polega na zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Nie umożliwiają one wyleczenia,
2. Szczepionki zapewniają skuteczną ochronę przed nowymi zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego niektórych typów. Nie wyleczą one już trwającego zakażenia ani choroby spowodowanej przez infekcję,
3. Szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego chronią również przed zakażeniem w obrębie jamy ustnej i związanych z nim nowotworami głowy i szyi.

CZY MOŻNA WYKRYĆ ZAKAŻENIE WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO?
• Zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego zwykle nie towarzyszą żadne objawy, w związku czym rozpoznawane jest ono rzadko,
• Istnieją testy przesiewowe w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego, które są ważną metodą wykrywaniu raka szyjki macicy. Nie ma badań przesiewowych wykrywających nowotwory głowy i szyi związane z wirusem brodawczaka ludzkiego,
• Możliwym sposobem wykrycia nowotworu głowy i szyi jest badanie przeprowadzone przez lekarza lub dentystę.

Dane kontaktowe

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Poniatowskiego 15 40-055 Katowice tel.: 32 20 83 600, fax: 32 20 83 577,

e-mail: rektor@sum.edu.pl www.sum.edu.pl

Projekt Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi

współfinansowany przez Unię Europejską

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój